BAKANIMIZ İZVAK'TA KULÜP BAŞKANLARIMIZLA BULUŞTU
Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç, İZVAK'ta Başkanımız Ali Erten ve kulüp başkanlarımızla bir araya geldi. Öncelikle statlarımızın yapımı konusunda tam destek aldık.

Bakan Çağatay Kılıç, toplantının ardından yaptığı açıklamada, kulüp başkanlarıyla yaptıkları toplantıda İzmir'deki yerel ölçekte hayata geçirilecek, adımları atılan, kazmaları vurulan ancak sonra durdurulan projelere devam etme konusunda iradelerini ortaya koyduklarını belirtti.

İzmir'de yapılacak statlar

Kulüp temsilcileriyle futbol statlarının inşaatları ile ilgili son durumu değerlendirdiklerini anlatan Bakan Çağatay Kılıç, şöyle konuştu:

"Bu kararlılığımızı bir kez daha dile getirdik. Teknik konuların dışında yapılacak çalışmaların hızlı bir şekilde ilerlemesi, bunların önünde engel oluşturulmaması konusundaki ortak fikir paylaşıldı. Şu anda devam edecek Göztepe, Karşıyaka ve Alsancak statlarının değerlendirmelerini yaptık. Alsancak Stadı için 28 Nisan ihale günüdür. Burada tarihinden gelen yapısını ve tarihinden gelen önemini ileriye taşıyacak yeni bir spor tesisinin kazandırılması üzerine bina ettik çalışmalarımızı. Sadece futbola değil, aynı zamanda farklı branşlara ve aynı zaman bizim bürokrasimizin de hizmet alanı olarak kullanabileceği toplu bir alan dizayn edildi."

Karşıyaka ve Göztepe statları

Bakan Çağatay Kılıç, Karşıyaka Stadı'nın temelinin atıldığını, belli bir noktaya getirildiğine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yerin altında olup da görülmeyen bir çok imalatlar hayata geçirildi, ciddi bir çalışma zaten yapıldı. Göztepe ile alakalı olarak, yapılan yeni çalışmalar özellikle mimari alanda ortaya konan yeni projeler, tekrar masaya yatırıldı ve kararlılıkla yol yüründü. Önümüzdeki dönemler içerisinde hızlı bir şekilde İzmir'de bu güzel tesisleri ve İzmir'in spor tarihine yakışır bir şekilde geleceğe taşıyacak tesisleri İzmir'e kazandırılması konusunda kararlılığımızı bir kere daha gündeme getirdik. Yarın sayın Başbakanımız da İzmir milletvekilidir aynı zamanda, İzmir'de olacaklar. Bu konulara ilgili kendisiyle bir çok kereler görüştük, kendilerinin talimatları oldu ve bu şekilde ilerledik. İnşallah önümüze engel çıkmadığı sürece, kısa sürede toparlayacağız."

Sportif yatırımlar

İzmir'de olimpik bir havuz projesinin devam ettiğini, bunu İzmir'e kazandırma noktasında son noktaya geldiklerini ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İzmir'e kazandırılması konusunda talimatları olduğu bir spor salonu ile ilgili yoğun bir mesai harcadıklarını anlatan Bakan Çağatay Kılıç, şunları söyledi:

"Biz, bazı kesimlerin algı olarak ortaya koymaya çalıştıkları algının aksine İzmir'deki spor yatırımları konusunda çok yol kat etmek istedik, bununla ilgili adımları attık, kararlı bir şekilde attık. Önümüze bir takım engeller çıktı, şimdi onlar, inanıyorum ki tekrarlanmayacak. Kararlığımız daha da artmış durumda. Çünkü biz vatandaşına hizmet eden bir siyasi gelenekten geliyoruz."

/Bakan Çağatay Kılıç, olimpik yüzme havuzunun Atatürk Stadı'nın etrafında bulunma ihtimalinin çok yüksek olduğunu, salonu da şehrin farklı bir bölgesinde yapma düşüncesi taşıdıklarını aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım gibi kendilerinin de kararlı bir şekilde yollarına devam ettiklerini vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, "Yolumuza yürüyerek değil, koşarak devam edeceğiz. İzmir, gerçekten sportif anlamda Türkiye'de daha fazla sesi duyulması gereken bir şehirdir, sadece Türkiye'de değil, uluslararası anlamda da. İnşallah bunun altyapısıyla alakalı Türkiye'nin geri kalanında nasıl bunu başardıysak, Türkiye'de altyapının devrimini sessizce inşa ettiysek, İzmir'de de bunu başaracağız" diye konuştu.

İzmir'in inşaatlar için iklim avantajının bulunduğunu ve 12 ay çalışılabileceğini kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, bu nedenle stat inşaatlarının 400 gün civarında tamamlanabileceğini anlattı.
Tarih: 5 Nisan 2017, Çarşamba
Top