ÖNERİMİZ ADNAN SÜVARİ
İZMİR Spor kulüpleri Birliği Vakfı Yönetim Kurulu olarak kamuoyu ve Türkiye Futbol Federasyonu’na bir öneride bulunduk.

Spor Toto Süper Lig’in 2020 / 2021 sezonunun isminin “Adnan Süvari Sezonu” olarak hayata geçirilmesiyle ilgili açıklamamız şöyledir:

'Bilindiği üzere Spor Toto Süper Lig'de 2014-15 sezonundan bu yana devam eden uygulama ile futbolumuza katkı koyan, Süper Lig takımlarını mensup ve kaybettiğimiz efsane isimlerin adları, futbol mevsimlerine verilmektedir.

Ligimiz 14/15 sezonunda Süleyman Seba, 15/16'da Hasan Doğan, 16/17'de Turgay Şeren, 17/18 sezonunda İlhan Cavcav, 18/19 sezonunda ise Lefter Küçükandonyadis sezonları adı altında oynanmıştır.

Yeni sezonda da Trabzonspor'un Anadolu'ya ilk kez şampiyonluğu taşıyan efsane kadrosundan “Cemil Usta Sezonu” nu yaşayacağız.TFF Yönetim Kurulu'nu bu kararından ötürü kutluyoruz.

Bundan çok önce 60'lı yıllarda futbolda Anadolu Devrimi'ni gerçekleştiren, sadece Anadolu Devrimi'ni gerçekleştirmekle kalmayıp, futbolumuzu Avrupa'da çağ atlatan ve Avrupa'nın dev ekiplerinin seviyesine taşıyan, daha 60'lı yıllarda yeni futbol sistemlerini cesaretle uygulayan ve sarsılmaz bir sevgi bağıyla bağladığı bir avuç gençle Avrupa'nın zirvesine adını yazdıran çok değerli bir futbol adamı İzmir'in sinesinde bulunmaktadır.

Bu futbol adamı; Karşıyaka'da başladığı teknik adamlık kariyerini, öbür yakaya Göztepe'ye taşıyıp, yabancı yardımcılığından dümene geçtiği takımında zamanın ötesinde futbol stratejileri ile "Avrupa'da yarıfinal oynayan ilk Türk takımı" unvanını alan ve 2 Türkiye, 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı İzmir'e taşıyan armadanın kumandanı, bir minibüs taraftarla başlanan yolculukta sayıları yüz binlere ulaşan bir toplulukla, Efsane Göztepe'yi yaratan, Adnan Süvari'den başkası değildir.

Adnan Süvari, üç yıl süren A Milli Takım Teknik Direktörlüğü sürecinde de, başta efsanevi Rusya Zaferi olmak üzere RCD Şampiyonluğu ve bir çok güncel başarıya imza atmış, sadece KSK’ye, Göztepe'ye ve İzmir'e değil tüm Türkiye'ye de mal olmuştur.

Tüm bunlar göz önüne alındığında İzmir profesyonel kulüplerinin çatı kuruluşu İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı olarak Süper Lig’e Adnan Süvari adının çok yakışacağını düşünüyor ve Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'na, Spor Toto Süper Lig 2020 / 2021 sezonunun “Adnan Süvari Sezonu” olarak hayata geçirilmesini öneriyoruz...
Spor Kamuoyumuza saygıyla duyururuz…
Tarih: 13 Temmuz 2019, Cumartesi
Top