KARŞIYAKA STADI

Yatırımcı: TOKİ – BAŞBAKANLIK TOPLU KONUT İDARESİ

Kapasite: 15.000 Kişi

Web: www.karsiyakastadi.com


Kronoloji:

28.01.2014 tarihinde yerinde yenilenmek üzere ihalesi yapıldı.

15 Nisan 2014 tarihinde müteahhit firmaya yer teslimi yapıldı.

10 Haziran 2015 tarihinde, arazi üzerindeki eski binaların yıkımı ve stat temel inşaatlarının yapımı başladı.

Karşıyaka Belediyesi, kadastral parsellerden ihdas nedeniyle oluşan mülkiyet hakkını , stadyum yapılması amaçlı olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devretti.

Aralık 2015 tarihine kadar temel, zemin iyileştirme ve subasman inşaatı çalışmaları tamamlandı.

İhalenin iptali için İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi , Şehir Plancıları Odası ve özel şahıslar olmak üzere 4 adet dava açıldı. Davalardan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce , özel şahıslarca ve Karşıyaka Belediyesi’nce açılan davalar , mahkemece ve Danıştay tarafından reddedildi ve bu davalar ortadan kalktı.

İzmir Şehir Plancıları Odası tarafından açılan davanın yerel idari mahkeme süreci devam ediyor ve iken 13.01.2017 tarihinde ihale TOKİ tarafından iptal edildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, davalara neden olan plan tadilatlarını tamamlamak üzere Karşıyaka Belediyesi’ne müracaat etti, ancak müracaat Karşıyaka Belediyesi’nce reddedildi. İmar planı tadilat çalışmaları, halen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde devam ediyor.

TOKİ, uygulanmış mevcut proje üzerinden 27 Mart 2017 tarihinde ön yeterlilik ihalesine çıkacağını duyurdu.

TOKİ, 27 Mart 2017 tarihinde ön yeterlilik ihalesini gerçekleştirdi. Karşıyaka Stadı'nın yerine yapılacak 15 bin kişilik stadyum ve kulüp binasının da içinde olacağı 2 adet sosyal tesisin ihalesi ise 15 Haziran Perşembe saat 14.00 yapılacak. İhaleyi alan firmalara, değerlendirme ve itiraz sürecinden sonra 15 gün içinde yer teslimi yapılacak. İzmir'de Başbakan Binali Yıldırım'ın 9 Eylül 2017'de Buca'dan canlı bağlantı yaparak Karşıyaka stadının temel atma töreni gerçekleştirildi.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Top